Post Image
By Martin Tkáč8. septembra 2022In Design

Masáž a bolesť

Dôvod večnej dilemy medzi dvoma extrémnymi typmi klientov. Tým prvým nie je žiadny tlak od maséra dosť silný, preferovali by parný valec alebo rozbiť telo boxerskými rukavicami. Tí druhí jajkajú od bolesti, aj keď masér masíruje 10 cm nad pokožkou. Ako je to teda s bolesťou pri masáži?

Čo je bolesť

Vnímanie bolesti je komplexný fenomén, ktorému sa intenzívne venujú vedci a odborníci v medicíne. Vezmime si úplne jednoduchý zdravotnícky zákrok ako je vŕtanie zubov. Pre niekoho ničím výnimočný zážitok, pre iného nočná mora.

International Association for Study of Pain definovala už v roku 1984 bolesť takto: „Bolesť je nepríjemný pocit alebo emocionálny zážitok spojený so skutočným alebo potenciálnym poškodením tkaniva alebo popisovaný termínmi takéhoto poškodenia.“

Pre maséra je dôležité slovné spojenie „potenciálnym poškodením“. Naznačuje, že vnímanie bolesti môže zintenzívniť aj jej očakávanie. Tu je dobrým príkladom práve zubár alebo strach pred ihlami a injekciami.

Každý človek má inú toleranciu bolesti, teda schopnosť bolesti odolávať bez výraznejších fyzických alebo psychických následkov. Tolerančný prah môže klesať alebo stúpať v závislosti od mnohých faktorov (napr. obavy, zhoršené zdravie, opakovanie bolesti, naproti tomu opiáty, alkohol, silná viera v zlepšenie stavu a dôvera v terapeuta).

Vnímanie bolesti je veľmi individuálna záležitosť a nedá sa paušalizovať dokonca ani u toho istého človeka. Každý má dni, keď je na bolesť citlivejší a kedy „znesie“.

Vnímanie bolesti je veľmi individuálna záležitosť a nedá sa paušalizovať dokonca ani u toho istého človeka. Každý má dni, keď je na bolesť citlivejší a kedy „znesie“.

Bolesť počas masáže a jej subjektívne prežívanie

Lektori na kurze masážnych techník veľmi často dostávajú otázku, či má masáž bolieť. Odpoveď je pomerne jednoduchá. Masáž môže bolieť, ale má bolieť príjemne. Samozrejme, sú masážne techniky, ktoré bolia viac, resp. pri ktorých sa s bolesťou viac počíta.

Aby sme lepšie porozumeli tomu, čo sa skrýva pod pojmom „príjemná bolesť pri masáži“, má to byť bolesť, ktorú konkrétny klient definuje ako znesiteľnú. Takže na otázku, či bolí, odpovedá Áno, ale môžete ešte; Áno, ale je to dobré; Áno, ale pomáha to; Áno, ale toto vydržím. A hlavne odpovedá, neprehĺta slzy ani nepremáha mdloby.

Cieľom masáže je uvoľniť svalstvo (resp. ošetriť tkanivá) tak, aby to klient stále hodnotil ako príjemné a pomáhajúce a nie ako bolestivé a frustrujúce.

Pri prekročení hranice znesiteľnej bolesti na ďalší bolestivý podnet svalstvo reaguje odmietnutím a stiahnutím, čo je presný opak toho, čo sa snažíme dosiahnuť. Preto postupuje masér pomaly a komunikuje s klientom. Po zistení, kde je najbolestivejšie miesto, sa mu už môže detailne venovať a striedať intenzívnu masáž s jemnejšími uvoľňujúcimi ťahmi.

Nutnosť dýchať do hĺbky, až do brucha a nezadržiavať dych pri pocitoch bolesti. Telo dostáva viac kyslíka a metabolizmus má lepšiu šancu spracovať všetky podnety z masáže, zároveň sústredenie mysle klienta na dýchanie ho čiastočne odpútava od vnímania bolesti.

Zdroj: https://www.velvesa.sk/

Leave a reply

Najnovšie články

Najnovšie komentáre

Žiadne komentáre na zobrazenie.